top of page

Elulugu

Martti Kalda on vabakutseline orientalist, raadiohääl, kirjanik, koolitaja tõlkija. Uuri lähemalt.

Martti Kalda on sündinud 1973 Tallinnas. Ta lõpetas Tallinna 21. Keskkooli. Kooli ajal tekkis tal huvi Idamaade usundite ja mõtteviiside vastu ning ta on õppinud Helsingi Ülikoolis võrdleva usunditeaduse osakonnas ja Eesti Humanitaarinstituudis (EHI) Aasia kultuurilugu. Tema bakalaureuse ja magistritööd on veda’de kirjandusest ja mütoloogiast.

2. juunil 2020 kaitses Martti Kalda Tallinna Ülikoolis doktoritööd "Vana-India ühiskondlik-poliitiliste tekstide käsitlusviise" ja talle omistati filosoofiadoktori kraad.

Esimesed loengud andis Martti Kalda juba ülikooli ajal, pidades sealtmaalt alates loenguid mitmetes ülikoolides. 1999-2015 töötas ta EHI Aasia kultuuriloo osakonnas India kultuuriloo lektorina, 2003-2017 Eesti Diplomaatide Koolis Aasia poliitika õppejõuna. 2007-2013 oli ta Tallinna Ülikooli EHI Aasia osakonna juhataja, 2014 Tallinna Kultuurikatla Arenduskeskuse juhataja. Alates 2015 on Martti Kalda vabakutseline.

 

Tudengina töötas Martti Kalda ka ajakirjanduses, kirjutades teatri- ja filmikriitikat nädalalehele „Eesti Aeg“ ning töötades raadio „KUKU“ tudengiuudiste toimetajana. Head suhted meediaga on säilinud tänaseni, ta on sage külaline Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadiosaadetes. Tema osalusel on valminud saatesarjad „Metamorfoos“ (2001), „Ajalik ja ajatu“ (2008-09), „Veel üks maailm“ (2011-14), „Palveränduri päevaraamat“ (2015), „Valgus tuleb idast“ (2016) ja „Hommikumaa vägevad“ (2017).

 

Aastast 1997 on Martti Kalda korraldanud reise Aasia riikidesse (India, Nepal, Sri Lanka, Birma, Tai, Kambodža, Laos, Indoneesia, Mongoolia, Iraan, Usbekistan), tundes paljusid neist sellega seoses rohujuure tasandil. Tema lemmikpiirkondadeks on Himaalaja mäestik ja troopiline Aasia.

 

Alates 2004 on ta töötanud õppejõu töö kõrvalt mitme turismifirma Aasia reiside giidina. Sel kombel on ta korduvalt käinud Marokos, Tuneesias, Türgis, Indias, Nepalis, Vietnamis, Laoses, Kambodžas, Hiinas ja Jaapanis.

 

Martti Kalda valdab kõnes ja kirjas sujuvalt eesti ja inglise keelt, ning saab hakkama soome ja vene keele, vähemal määral prantsuse keele ja võru murdega. Ta oskab süvatasemel sanskriti ja klassikalist heebrea keelt ning algtasemel klassikalist kreeka, klassikalist hiina ja klassikalist tiibeti keelt.

bottom of page